
Eastern Cape
Kudu, Waterbuck, Blesbuck 2026
Oplev autentisk jagt i hjertet af Sydafrikas Eastern Cape – ca. 50.000 hektar varieret terræn med tætte bestande af ikoniske vildtarter. Du jager med erfarne PH’er i storslået natur og vender tilbage til en komfortabel lodge med udsigt over bushen, god lokal mad og afslappet atmosfære. En uforglemmelig kombination af eventyr og velvære.
4.550 EUR pr. jæger
Ledige pladser tilbage
6
Vi skal bruge følgende dokumentation til denne rejse:
Pas
Våbentilladelse
EU Våbenpas
Jagttegn
Forsikringspapirer
Tilkøb
Jagtdag pr. dag 270 EUR for 2:1
Inkluderet i dagsprisen
- 1 opholdsdag med fuldforplejning (inkl. øl og vin)
- 1 jagtdag
- Transport under jagten
- PH 2:1
- Transport til og fra lufthavn
- Wi-Fi
- Vaskeservice
- Trofæpræperation
Ikke inkluderet
- Flybilletter
- Lovpligtige administrationsgebyrer 100 EUR
- Assistance til midlertidig importtilladelse af riffel 150 EUR pr. riffel
- Leje af riffel 20 EUR pr. dag
- Ammunition
- Licens/tilladelse
- Trofæafgifter
- Konservatorarbejde
- Fragt af trofæer
- Forsikring
- Stærk spiritus
- Drikkepenge
- Aktiviteter udenfor jagten fx vildtreservater, rovdyrspark, elefantpark vinsmagning, massage osv. Afregnes efter aktivitet
Jagtdag pr. dag 340 EUR for 1:1
Inkluderet i dagsprisen
- 1 opholdsdag med fuldforplejning (inkl. øl og vin)
- 1 jagtdag
- Transport under jagten
- PH 1:1
- Transport til og fra lufthavn
- Wi-Fi
- Vaskeservice
- Trofæpræperation
Ikke inkluderet
- Flybilletter
- Lovpligtige administrationsgebyrer 100 EUR
- Assistance til midlertidig importtilladelse af riffel 150 EUR pr. riffel
- Leje af riffel 20 EUR pr. dag
- Ammunition
- Licens/tilladelse
- Trofæafgifter
- Konservatorarbejde
- Fragt af trofæer
- Forsikring
- Stærk spiritus
- Drikkepenge
- Aktiviteter udenfor jagten fx vildtreservater, rovdyrspark, elefantpark vinsmagning, massage osv. Afregnes efter aktivitet
Ledsager pr. dag 140 EUR
Inkluderet i dagsprisen
- Fuldforplejning (inkl. øl og vin)
- Transport til og fra lufthavn
- Wi-Fi
- Vaske service
Ikke inkluderet
- Flybilletter
- Ammunition
- Forsikring
- Stærk spiritus
- Drikkepenge
- Ankomstdag og afrejsedag
Natjagt 100 EUR pr. nat
Assistance til midlertidig importtilladelse af riffel 150 EUR pr. riffel
Leje af riffel 50 EUR pr. dag
Rejsebeskrivelse
- Rejsebeskrivelse
- Kat River-naturreservat
- Alphaeton Lodge
- Kort Alphaeton Lodge
- Program
- Inkluderet og ikke inkluderet
- Trofæliste
- Pakkeliste
- Rejsebeskrivelse
- Kat River-naturreservat
- Alphaeton Lodge
- Kort Alphaeton Lodge
- Program
- Inkluderet og ikke inkluderet
- Trofæliste
- Pakkeliste
Rejsebeskrivelse
Denne jagtrejse tager dig med til vores fantastiske jagtområde i Sydafrika, hvor du får seks intense og mindeværdige jagtdage i smukke omgivelser. Området består af varieret terræn med bushveld, åbne sletter og klippepartier – ideelle forhold for et bredt udvalg af vildt og en autentisk jagtoplevelse.
Allerede ved ankomst bliver du mødt af vores professionelle PH og team, som sørger for trygge rammer, god service og jagt af højeste kvalitet. Under hele opholdet bor du i en charmerende lodge med fuld forplejning, hyggelige fællesområder og afslappende aftener omkring bålet.
Inkluderet vildt i denne pakke er følgende trofæer 1 kudu 1 waterbuck 1 blesbuck. Der er mulighed for at tilkøbe ekstra vildt, hvis jagtlykken og eventyret frister undervejs.



Kat River-naturreservat
Kat River-naturreservat
Vores samarbejdspartners lodge og jagtområder ligger midt i det smukke Eastern Cape, omgivet af citruslunde, store ranchområder og med udsigt til de imponerende Winterberg-bjerge. Her får du en særlig jagtoplevelse i naturskønne og autentiske omgivelser.
Kat River-naturreservatet har en af verdens største bestande af fritgående kudu, hvilket giver dig en enestående mulighed for at nedlægge en af Afrikas mest ikoniske arter.
Nyd en aktiv dag med vildtobservation og jagt i vores samarbejdspartners storslåede 125.000 acres (50.586 hektar) store Kat River-reservat med lavt kvæg hegn, samt på mange andre områder, hvor vi har jagtrettigheder.
Vi tilbyder også en særlig jagtoplevelse langs kysten – en mulighed for at jage mere specialiserede arter som blue duiker, oribi, bushpig samt en stor bestand af bushbuck og andre arter.




Alphaeton Lodge
Velkommen til Alphaeton Lodge – din oase i hjertet af Eastern Cape
Forestil dig at vågne op i et charmerende kolonihus fra begyndelsen af 1900-tallet – smukt restaureret med respekt for historien og kærlighed til komfort. Alphaeton Lodge ligger idyllisk placeret i det frodige Kat River Conservancy, omgivet af natur, ro og autentisk sydafrikansk atmosfære.
Med blot seks dobbeltværelser – alle med eget badeværelse, privat indgang, blødt percale-sengelinned og varme til de kølige nætter – får du en intim og afslappet oplevelse med god plads til at trække sig tilbage. Her er der tænkt på detaljerne, så du føler dig hjemme fra det øjeblik, du træder ind. Lodgen har også gratis wifi.
Når solen står højt, kan du nyde en dukkert i den afkølende pool med udsigt til det vilde landskab. Og når aftenen falder på, indbyder bålet under stjernerne til hygge, samtaler og et glas sydafrikansk vin. Lodgen rummer også et ekstra opholds- og underholdningsområde, hvor man kan samles og slappe af efter dagens oplevelser.
Kulinariske oplevelser under åben himmel
Glæd dig til en rejse for smagsløgene! Vores dygtige kok, Beronice, serverer alt fra vildt du selv har nedlagt, til nærende og velsmagende hjemmelavede retter baseret på lokale og fritgående råvarer. Hver middag er en oplevelse i sig selv – nydt i fællesskab eller i ro under stjernerne. Alphaeton Lodge er mere end bare et sted at bo – det er et sted at leve, sanse og nyde. Her kombineres historie, natur og komfort i en autentisk og uforglemmelig oplevelse i det vilde hjørne af Sydafrika.







Kort
Program
Dag 1 – Ankomst til Port Elizabeth Lufthavn eller East London i Sydafrika, hvor I bliver modtaget af vores sydafrikanske samarbejdspartner. Herfra køres I til lodgen (se kort), hvor I bliver indkvarteret. Efter indkvarteringen og en præsentation af programmet tager I på skydebanen, efterfulgt af jagt.
Dag 2–6 – Fem hele jagtdage i Easterns Capes fantastiske natur. I jager sammen med erfarne PH’s og trackers, som kender området indgående og sikrer jer de bedste muligheder for en succesfuld og autentisk jagtoplevelse. Efter jagten kan I nyde aftenerne ved bålstedet, poolen med udsigt til den afrikanske bush.
Dag 7 – Jagt om morgenen, derefter afrejse fra lodgen og transport tilbage til Port Elizabeth eller East London Lufthavn, hvor hjemrejsen begynder.
Inkluderet og ikke inkluderet
Inkluderet
- 7 dages ophold med fuldforplejning (inkl. øl og vin)
- 6 jagtdage
- Transport til og fra Port Elizabeth Internatiol Airport eller East London lufthavn
- Transport under jagten
- Trofæpræperation
- Wi-Fi
- Vaskeservice
- PH 2:1
- 1 kudu
- 1 waterbuck
- 1 blesbuck
Ikke inkluderet
- Flybilletter
- Administrationsgebyrer 100 EUR
- Ammunition
- Licens/tilladelse
- Trofæafgifter
- Konservatorarbejde
- Fragt af trofæer
- Forsikring
- Stærk spiritus
- Drikkepenge (Vejledende: 50 EUR/dag til PH, 50 EUR i alt til tracker, 50 EUR/værelse til lodge-personale)
- Aktiviteter udenfor jagten fx vildtreservater, rovdyrspark, elefantpark vinsmagning, massage osv. Afregnes efter aktivitet
Trofæliste
| Beskrivelse | Pris |
|---|---|
| Baboon | 150 EUR |
| Blesbuck | 400 EUR |
| Blue Wildebeest | 1.200 EUR |
| Black Wildebeest | 1.200 EUR |
| Bontebok | 800 EUR |
| Buffalo | 11.500 EUR |
| Bushbuck | 800 EUR |
| Bushpig (bait/dogs) | 800 EUR |
| Caracal (dogs) | 900 EUR |
| Common Reedbuck | 1.400 EUR |
| Duiker | 300 EUR |
| Eland | 2.800 EUR |
| Gemsbok / oryx | 1.300 EUR |
| Hartebeest (red) | 900 EUR |
| Impala | 400 EUR |
| Impala (Black) | 1.800 EUR |
| Jackal (called) | 450 EUR |
| Jackal (opportunistic) | 100 EUR |
| Kudu | 1.300 EUR |
| Lechwe | 2.200 EUR |
| Mountain Reedbuck | 400 EUR |
| Nyala | 2.000 EUR |
| Ostrich | 600 EUR |
| Sable POR | |
| Springbuck (common) | 400 EUR |
| Springbuck (black) | 600 EUR |
| Springbuck (copper) | 800 EUR |
| Springbuck (white) | 800 EUR |
| Steenbuck | 400 EUR |
| Vaal Rhebuck | 1.800 EUR |
| Vervet Monkey | 100 EUR |
| Warthog | 500 EUR |
| Waterbuck | 1.400 EUR |
| Zebra | 900 EUR |
| - | |
| Afskydningsdyr | |
| Warthog | 100 EUR |
| Impala | 100 EUR |
| Kudu | 250 EUR |
| Blesbuck | 120 EUR |
| Springbuck | 100 EUR |
| Waterbuck Female | 250 EUR |
| - | |
| Anskydning hvor der findes blod eller hår tæller som nedlagt vildt, og afregnes efter prisliste | |
| - | |
| Dybhavsfiskeri minimum 4 personer | 280 EUR |
| - | |
| Gåsejagt | 280 EUR |
- Jakke (vind og vandtæt)
- Jagtbukser (vandtætte at fortrække)
- Lange underbukser
- Åndbar undertrøje
- Skjorter eller bluser
- Strømper og sokker
- Vandtætte støvler
- Hat/kasket
- Håndkikkert
- Skydestok
- Riffel indskudt på minimum 100 meter
- Bundstykke
- Patroner
- Kniv
- Original reg. attest for bilen samt rødt forsikringskort
- Evt. GPS eller kort over landet
- Pas
- Blå EU-våbenpas
- Jagttegn
- Våbentilladelse(r)
- Blå sygesikringskort (EU)
- Kreditkort
- Euro til drikkepenge
- Mobil
- Oplader
